29 Ocak 2007

ÖRGÜ GÜNLERİ 2 / PATİKLER

BUNLARDA BENİM PATİKLERİM !Güzel paylaşımların yapıldığı bu etkinliğe bu ay evsahipliği yapmaktan dolayı mutlu oldum arkadaşlar.Şimdiye kadar sizden gelenler bu kadar.Belki geç kalıp göndermek isteyenler olabilir,onların patiklerinide yayınlarım gelen olursa.Ben etkinliğimizi çok iyi duyuramadığımızı düşünüyorum.Çünkü o kadar çok elişi blogu sahibi arkadaşımız varki , etkinlik tam olarak öğrenilebilseydi katılımın daha çok olacağından eminim.İnşallah bundan sonraki aylarda daha çok paylaşım olur.Sonraki etkinliklerin ev sahipliği ve konuları ile ilgili bilgi almak yada ev sahibi olmak isterseniz Nurdan'la www.elorgusu.blogspot.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.
Emek harcayıp patiklerini hazırlayan ve etkinliğe destek veren bütün arkadaşlara çok teşekkür ediyorum.
PEMBE PATİKLER


39 İlmek atarak 1 sıra ters örün.Ön yüze geçtiğinizde 1 haroşa örün, 1 arttırın ( şişe bir kez ip dolayın) 18 ilmeği haroşa örün,1 ilmek arttırın,1 haroşa örün 1 ilmek arttırın.Sonraki 18 ilmeği haroşa örün.1arttırın,1 haraşo örüp sırayı tamamlayın.Böylece sıra sonunda 4 ilmek artmış olacak.

Sonraki 4 sırda (örgünün arkasında değil sadece önünde)aynı arttırma noktalarından 4 ilmek arttırmaya devam edin.(18 er ilmekler sabit kalacak şekilde.)Toplam 5 sıra haroşa olduktan sonraşişinizde 59 ilmeğiniz olmuş olacak yani 20 ilmek arttırmış oluyoruz.
2 sıra düz örüp patiğin kenar kısmındaki tırtıklar için 2 ilmeği düz olarak beraber örüp ,şişe bir ip dolayın,sıra sonuna kadar aynı şekilde örün.Yine 2 sıra düz örün.

5 sıra haroşa örün,sonraki sırada patik burnu için örgü ortasındaki 11 ilmek üzerinden düz örmeye başlayın,ancak yanlardaki 24 ilmekten bir ilmeği her ön sırada 1 ci ve 11 ci ilmekle beraber örün.2 kenardaki bekleme ilmeklerinden 8 kere 1 er ilmek eksilttikten sonra,eksiltmeye devam ederk 2 sıra haroşa örün.
Tekrar düz örgüye geçip ortadaki 11 ilmeğin her iki yanında 16 şar ilmek kalana kadar eksilterk örmeye devam edin.
17 sıranın başından itibaren patik boğazına bağcık yeri yapmak için 2 ilmeği düz olarak beraber örüp şişe 1 ip dolayın.Sıra sonuna kadar aynen örün.Arka sırayı ters örün.19. cu sıradan itibaren motif şemasını takip ederek örgüye devam edin.

Bağcık ajurundan itibaren 20 sıra olduğunda 2 sıra haroşa örerek bütün ilmekleri kesin.Küçük ponponlar ve bağcığını hazırlayıp geçirin.Almanya Augsburg´dan sevgili Meliha'nın ponponlu sarı patikleride çok şeker. Melihanın örgü hobi bloguna buradan ulaşabilirsiniz.Yapılışınıda açıklayıcı olarak anlatmış Meliha.Siteye bir göz atıp Meliha'nın diğe örgü ve dantellerinide bir görün derim.Bu güzel patikleri bizimle paylaştığı için Meliha'ya çok teşekkür ediyorum.
Aciklaması:
4,5 nolu sisle 40 ilmek basladim 1.sira bir ters bir düz devam ettim.
2.sira tersin üzerine düz, düzün üzerine ters ördüm (annemin tabiri ile(buzlucam)örnegi.Böylece toplam 14 sira ördüm.
15.sira 15 ilmek yan icin örüp 9 ilmekte daha ön icin ördüm ,önün 10. Ilmegini diger yan icin biraktigim 15 ilmegin 15. sini ile beraber alıp döndüm ve ilk ilmegi bos alip kalan ilmekleri örüp bu kez diger yan kismin son imegini 10.ilmekle beraber ördüm .
Bu islem yanlar da 9 ilmek kalana kadar devam ediyor.1. yanının 9 imegini diger taraflara gitmeden 8 sira örüdüm ve ilmekleri kapattım.Yünü baglayıp ön kısmın 10 ilmeginide kapattım.Kalan 9 ilmegi de 8 sıra örüp kapattım.
Şişin üzerinde son kalan ilmekle beraber hemen yandan 4 ilmek çıkarttiım ve o son ilmekle 5 ilmek olmus oluyor.5 ilmegi 20 sıra örüp,Dügme yeri yapıp üzerine 4 sıra daha örüp ilmekleri kapattım.Son olarak dügmelerini ve ponponlarını diktim.

Manisa'ya gidip sevgili Janset'e konuk oluyoruz şimdi ,patikler çok şeker ellerine sağlık Jansetçim !Sevgili Janset'te örgüye oldukça meraklı çoğumuz gibi ve çok hoş ve güzel şeyler yapıyor.Bende ilk kez görüyorum bu atik modelini ,bu etkinlik sayesinde benim yapılacaklar listesi baya kalabalıklaştı :)Etkinliğe katıldığın için çok teşekkürler.Patiklerin yapılışına ve Janset başka neler yapmış bir bakalım ... http://janset177.blogcu.com/Adana'da Nazlı'ya misafr oluyoruz bu sefer. Bu şirin pembe patikleri Nazlıca hobi blogundan arkadaşım Nazlı hazırlamış.Yalancı selanik örneğide kullandığı patikleri çok şirin,pembe olunca minik kızlara çok yakışacaktır ama erkeklerede farklı renklerde yapılabilecek bir model.Nazlıcım yapılışınıda çok güzel anlatmışsın.Emeğin ve katılımın için çok teşekkürler...Nazlı'nın blogunda başka neler var merak ediyorsanız işte buradan ziyaret edin...

Kullanılan malzeme: 100 gr pembe renk bebe yünü (Artıyor)
Örgü mili numarası:3

Yapılışı:

Örgü miline 51 adet ilmek atarak başlıyoruz. 1 sıra haraşo ördükten sonra, ön yüzünde 25 ilmek haraşo örüyoruz. 26'ncı ilmeği işlemeden önce artırıyor ve 26'ncı ilmeği işliyoruz, tekrar bir kez artırıyoruz. Haraşo devam ederek kalan 25 ilmeği örüyoruz. Arka yüzde yine ilk sıradaki gibi ters örmeye başladıysak ters, düz örmeye başladıysak düz olarak (haraşo örgü temeli) devam ediyoruz. Burun için gereken artırmayı örgünün önyüzünde, 6 kez her sırada 2 ilmek olmak üzere birönce artırılan ilmeği baz alarak artırarak fazladan 12 ilmek elde edene kadar yapıyor ve burun için V şeklinde bir görünüş elde ediyoruz. Burun bittiğinde örgü milindeki ilmek sayımız 51+13=64 oluyor.

İkinci etapda taban kenarlarını oluşturmak için ön yüz düz, arka yüz ters olmak üzere 4 sıra örüp, ön yüze gelince iki ilmek beraber örüp, bir ilmek artırıyoruz.sırayı böyle devam ediyoruz. Bu sıranın arka yüzü ters, ön yüzü düz olmak üzere 4 sıra daha örüyoruz. (Bu bölüm patik bitince içerden karşılıklı dikilerek tabanının düzgün olarak durmasını sağlıyor)

Üçüncü etapda milde bulunan 64 gözü de lastik örüp (1 ters, 1 yüz olarak) arka yüzünden gördüğünüz şekilde devam ediyorsunuz. Ön yüzünden gelindiğinde ise ters ilmeği yine ters olarak işliyor, düz ilmeği ise bir alt göze batarak yine düz işliyoruz, örgü böyle devam ediyor.10 sıra (arkalı önlü) bu şekilde tamamlanıyor (yalancı selanik denilen bir örgü bu).

Dördüncü etapta burun oluşturmak için ön yüzünden 38 ilmek sayarak işlendikten sonra(yalancı selanik) 38'nci ilmekte düz olarak kesip arka yüze dönüyor ve arkadan 13 ilmek lastik işliyoruz ve sonuncu ilmeği de kesiyor, tekrar ön yüze dönüyoruz. Bu işlemlerde kesilecek ilmekler yanda bulunan gözlerden alınarak yapılıyor ve burun sayısı daima 13 ilmek olarak sabit kalıyor. Yeterince büyüttükten sonra burunu 7-8 sıra gibi, boyun kısmına geçiyoruz.

Beşinci etapta mildeki tüm gözleri düz örgü olarak tamamlıyor ve kordon geçirmek için eşit aralıklarla delik oluşturuyoruz. (1 kez kesip, 1 kez artırarak) İstediğiniz uzunlukta çorap kısmını düz örgü örüyor ( önyüzü düz, arka yüzü ters olarak) ve 4 sıra haraşo ile tamamlıyorsunuz. Örgü işlemi bitince iç yüzeyinden dikerek patiğimizi bitiriyoruz. Kordonunu hazırlayıp geçiriyor ve istediğimiz süsleri yapıyoruz.

13 yorum:

 1. Nalancığım biz sana teşekkür ederiz evsahipliğin için. Elişi, yemek yapmaya benzemiyor malesef.Hergün evde iyi kötü bir yemek yapıyoruz bunu paylaşmak daha kolay gibi geliyor bana. Örgü bilenlerin çok olduğunu sanıyorum ama temaya göre birşeyler üretmek için belki de vakitleri yoktur. Katılım fazla olmasa da biz yine sürdürelim istiyorum.Hepsi birbirinden farklı, güzel patikleri paylaştı arkadaşlar.Senin yaptığın patik de harika olmuş. Ellerine sağlık.Sevgiler

  YanıtlaSil
 2. Sana katılıyorum Nazlıcım biz bizede olsak etkinliğimizi yinede südürmeliyiz bencede.Katılan katılmayan hrkes sağolsun,teşekküler...

  YanıtlaSil
 3. Nazlı hanıma katılıyorum, örgü örmek farklı bir uğraş, yemek yapmak gibi değil, özellikle de örgüyü yazıya dökmek oldukça dikkat ve özen gerektiriyor. Eminim zamanla örgü etkinliklerine katılım da artacaktır...
  Ev sahipliğiniz için size teşekkürler ediyoruz, sonraki etkinliklerde buluşmak üzere...

  YanıtlaSil
 4. Patiklerin hepsi birbirinden seker olmus. Yapanlarin ellerine saglik. Sana da kolay gelsin Nalancim.

  Sevgiler.

  YanıtlaSil
 5. Emel ,Tuhfe teşekkürler yorumlarınız için arkadaşlar.
  Emelcim arkadaşın döndüğünde patiğin yapılışını bekliyorum bende :)

  YanıtlaSil
 6. Sevgili Nalan,
  El işi, yapan her kesin de bildiği gibi, emek, sabır,zaman isteyen bir uğraş. Ortaya çıkan işler boyacı kübüne sok -çıkar olmuyor. Onun içinde üretim hem çok sık, hem de çeşitli olamıyor. Nazlımın da dediği gibi, bu güzel etkinliğin devamında fayda var, benim şimdi çok zengin bir patik arşivim oldu, sana ve güzel emeğini paylaşan tüm arkadaşlara teşekkürler.
  Sevgiyle kal

  YanıtlaSil
 7. Simdiye kadar bu kadar detayli orgu tarifi verene pek rastlamadim,sanki bakin ama ellemeyin hepsi sadece bana ait der gibi model veriyorlar.Bu sebepten dolayi size cok tesekkur ederim.Olculeri ve orme seklini vermeyeceklerse niye resim koyarlar hic anlamiyorum.Ustelik resimlerde en usta orgu orenlerin bile cozemeyecegi sekilde.size tekrar tekrar tesekkur ederim.

  YanıtlaSil
 8. Yorumunuz için çok teşekkür ederim,malesef son zamanlarda açılan hobi bloglarının pek çoğu sadece reklam geliri elde etmek için açılan asıl amacı paylaşım olmayan siteler.Her şey para ile ölçülmez ben örmeyi ve elimden geldiği kadar bunları yapmak isteyenlerle paylaşmayı sevdiğimden buradayım.Sevgiyle kalın...

  YanıtlaSil
 9. yo.. nice thread :)

  YanıtlaSil
 10. Ben almanyadan sevgi, gercekten cok guzel bir blog, eger twitter veya facebook sayfasi varsa hemen
  ekliycegim.

  YanıtlaSil
 11. harika patikler muhteşemler

  YanıtlaSil
 12. Tebrik ederim,paylaşmayı seven değerli insan.

  YanıtlaSil