11 Aralık 2006

ŞAPKANIN YAPILIŞI


 • 10 ilmek atıp 1 sıra ters örün.(örgünün arka yüzünü)

 • 1.sıra : 1 düz örüp, şişe 1 kere ip dolayın.Sıra sonuna kadar aynı şekilde örün kalan son iki ilmeği düz örün.Arka sıraları devamlı ters örün.Sondaki düz örülen 2 ilmek örgünün dikiş payı için.

 • 2.sıra : 2 düz örüp şişe 1 kere ip dolayın kalan ilmekleri aynen 1. sıradaki gibi örün.Arka sırayı ters örün.İlmekler arttıkça 3,4,5... diye aynı şekilde devam edin.

Arttırma işlemini yaklaşık 10 -12sıra (şapkanın tepesi istediğiniz tepe büyüklüğüne gelene kadar) uygulayın.Arttırmalar sadece örgünün ön yüzünde her sırada uygulanacak.

Tepe büyüklüğü istediğiz boya geldiğinde artık arttırma yapmayın .Kalan kısıma istediğiniz örneği koyabilirsiniz,gerisi yaratıcılığınıza kalmış.


Bu sayılar büyük çocuklar ve yetişkinler için uygulanabilir daha küçük yapmak için başlangıçtaki ilmek sayısını azaltın.Başlarken ipinizin inceliğini yada kalınlığınıda göz önüne almayı unutmayın.Eğer ipiniz ince ise ilmek sayısını fazla,kalın ise daha az başlamalısınız.Benim ipim orta kalınlıkta bir ip ve 4 numara şişle ördüm.Eksik anlattığım bir yer olduysa hatırlatın lütfen...

4 yorum:

 1. Canım benim süpersin elinre sağlık öyle güzel anlatmıssınki çok tşk ederim Nalan' cım Sevgilerimle
  Funda

  YanıtlaSil
 2. merhaba sevgili Nalan blogun yine güzelliklerle dolu eline yüregine saglık.Sapkanın örülüsünü cok güzel anlatmıssın.saglık ve sevgiyle kal..

  YanıtlaSil
 3. Burçin Boztürk25 Aralık, 2006 08:11

  Merhaba Nalan Hanım. Bir sorum olacak. Şapkayı ördükten sonra tepesini büzecek miyiz?

  YanıtlaSil
 4. Burçin hanım merhaba
  Hayır şapkanın tepesini büzmeye gerek yok zaten az ilmekle başlandığı için bol olmuyor sadece yan dikişini yapacaksınız o kadar.

  YanıtlaSil